Być kobietą, być kobietą - Ewa Guza

Mam wrażenie, że te stereotypy (tworzone przez społeczeństwo, mężczyzn i same kobiety) tworzą szklany sufit w naszych głowach, z którym zmagamy się na co dzień.

Nie wiem jak Ty, ale ja mam już dość.

Dość pakowania kobiet w pudełko „stąd – dotąd”.

Mam dość stereotypów mówiących o „prawdziwej kobiecości”.

Sama osobiście nie jestem ich odzwierciedleniem i nie zamierzam się w nie wpisywać.

A Ty? Co uważasz?

Przyjrzyjmy się nim z bliska, a potem opiszę Tobie co to znaczy – być Kobietą autentyczną.

Wtedy wybierzesz sama. OK?

POPULARNE STEREOTYPY NA TEMAT KOBIET

 • „Płakać jak baba” – Czy każda z nas tak otwarcie manifestuje swoje uczucia płaczem?
 • „Histeryczki” – Czy każda z nas panikuje w trudnych sytuacjach?
 • „Kura domowa” – Czy każda z nas chce zajmować się sama obowiązkami domowymi?
  Czasy się zmieniły, a wraz z nimi miejsce i rola kobiety. Teraz oprócz mężczyzn, my kobiety też jesteśmy aktywne zawodowo. Nie ma zatem żadnej reguły, która mówiłaby, że to kobieta ma pracować na dwóch etatach, czyli zawodowym i domowym.
 • „Kobiety gorzej radzą sobie na stanowiskach kierowniczych” – czyżby na pewno?
  W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba kobiet w zarządach polskich spółek wzrosła do 60 proc., a z badań wynika, że taka tendencja pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Polki uważane są za najbardziej przedsiębiorcze w Europie.
 • „Głupia blondynka” – jedno z najbardziej trywialnych określeń, które woła o pomstę do nieba. A ja się pytam czemu nie „głupi jak blondyn”?

Mam wrażenie, że te stereotypy (tworzone przez społeczeństwo, mężczyzn i same kobiety) tworzą szklany sufit w naszych głowach, z którym zmagamysię na co dzień. Często wolimy się nawet nim podporządkować „bo tak łatwiej”, ale jaką cenę płacimy za to później?

WYBIERZ AUTENTYCZNOŚĆ

Jako trener uczę, jak praktycznie wprowadzać i ułatwiać sobie życie, wiedzą o swoim mózgu.

Wiem JEDNO. Jesteśmy kobietami, ale to nie znaczy, że każda jest taka sama. Każda z nas pragnie czegoś innego, posiada własne sposoby na osiąganie sukcesu, sposoby komunikacji, podejmowania decyzji, dlatego też inaczej postrzega świat.

Skąd to wiem? Pozwól, że w bardzo prosty sposób Tobie to wytłumaczę.

Każdy człowiek ma zbudowany mózg z 3 podstawowych części:
1. Pień mózgu
2. Międzymózgowie
3. Kresomózgowie

U każdego z nas, któraś z części jest mniej lub bardziej aktywna, co wpływa na nasze zachowanie, myśli, relacje, pracę, sposób uczenia się, orientację w czasie itd.

Nasze zachowanie na różnych płaszczyznach życia, odzwierciedla układ tych 3 części. Natomiast bywa również i tak, że któraś z części mózgu jest bardzo mocno aktywna i góruje nad pozostałymi.

Kobiety, które mają bardzo aktywny pień mózgu (będę je nazywać Kobietami Ziemi) są bardzo ciepłe, otwarte na ludzi, pełne zaufania dla nich, dlatego łatwo je zranić. Pamiętają z szczegółami sytuacje z przeszłości pozytywne jak i te negatywne. Empatyczne, gadatliwe oraz pomocne. Szybko łagodzą panujące wokół spory. W jej życiu ważni są ludzie. Znasz takie kobiety?

Kobiety Ogień – bardzo mocno aktywne międzymózgowie. Kobiety wiedzące czego chcą i w którym kierunku podążają. Uwielbiające rywalizację. Lubią cieszyć się chwilą, dlatego spontanicznie podchodzą do życia. Posiadają wysoką samoocenę. Uwielbiające być w centrum zainteresowania. Uważają ze życie bez wyzwań jest nudne. Ważna jest dla nich kariera i władza. Czy poznałaś kiedyś taką kobietę w swoim życiu?

Kobiety Wody – które mają najsilniej rozwinięte kresomózgowie. Ostoje spokoju. Fantastycznie zarządzają sobą w czasie. Panują nad analitycznym myśleniem, są wstanie przewidzieć ryzyko z dużym wyprzedzeniem. Mistrzynie szczegółowości. Często są wycofane, gdyż wolą obserwować, niż być w centrum uwagi. Duży kawałek swojego życia poświęcają zdobywaniu wiedzy i doskonaleniu się. Czy jest taka kobieta w Twoim otoczeniu?

Wypisałam bardzo ogólną charakterystykę, która pokazuje jak bardzo różne możemy być.

Jak bardzo inne od krążących stereotypów.

Dlatego razem ze mną powiedz – DOŚĆ.

Przede wszystkim dla siebie samej – odpuść.

Odpuść oczekiwania całego świata wobec Twojej osoby i zacznij definiować własną KOBIECOŚĆ tą prawdziwą, bo TWOJĄ.

Odpowiedz sobie na pytania:

 • Co oznacza dla mnie osobiście być kobietą?
 • Co najbardziej w sobie cenię?
 • W czym naprawdę jestem dobra?
 • Jak mogę to wykorzystać?

Pozdrawiam Cię Kobieto Ziemi, Wody i Ognia, dla mnie jesteś najpiękniejszą kobietą, gdy pozwolisz sobie na bycie KOBIETĄ AUTENTYCZNĄ.

ODBIERZ PREZENT